Migren ile şeker ilişkisi, Abdi İbrahim ‘Bilimsel Gündem’ bülteninde

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü tarafından hazırlanan ve tıbbın popüler alanındaki gelişmelerin, bilgilendirici özetler şeklinde kamuoyu ile paylaşıldığı “Bilimsel Gündem” bülteninin yeni sayılarında çok çarpıcı bilgilere yer verildi. 44’üncü sayıda şeker ve migren bağlantısı ile internet bağımlılığı, 45’inci sayıda ise tatilde güneşten korunma gibi önemli başlıklara yer veriliyor. “Bilimsel Gündem” bültenleri, Abdi İbrahim web sitesinin yanı sıra Spotify ve Youtube’da da yayımlanıyor. 

TÜRKİYE’NİN iyileştiren gücü Abdi İbrahim’in Medikal Direktörlüğü’nce hazırlanan ve 2 hafta bir yayımlanan, “Bilimsel Gündem” bültenlerinin son 2 sayısında; yeni, çarpıcı ve pratik bilgilere yer veriliyor. 

Tıbbın popüler alanındaki tüm yeni gelişmelerin kamuoyu ile paylaşıldığı, sade, kolay anlaşılır ve bilgilendirici yapıdaki bültenler, 25 bin KVKK onaylı kişiye mail yoluyla iletiliyor. Tıp alanındaki gelişmelerin yanı sıra bu alanda iz bırakan Türk ve yabancı bilim insanları hakkında da bilgi paylaşımı yapılan referans kaynak niteliğindeki bültenler, Abdi İbrahim web sitesinde yayımlanıyor. Bunun yanı sıra her yeni sayısı podcast formatında Spotify’a yükleniyor ve sonrasında bu podcastler Youtube üzerinden de paylaşılıyor. 

 

Son 2 sayının başlıkları: Migren-şeker ilişkisi, internet bağımlılığı, tatilde güneşten korunma

“Bilimsel Gündem”in son yayımlanan 44’üncü ve 45’inci sayılarında öne çıkan bazı kritik başlıklar ise şöyle: 

  • Migren-şeker ilişkisi: Migren ile açlık insülini, açlık glikozu ve glikolize hemoglobin (HbA1c) arasındaki, ayrıca baş ağrısı ile glikoz, açlık insülini, HbA1c ve açlık proinsülini arasındaki genetik  bağlantı. 
  • İnternetin kötüye kullanımı: İnternet bağımlılığı ve bunun özellikle öğrenciler üzerindeki olumsuz etkileri. 
  • ASMR’ye bilimsel bir bakış: ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Yanıtı) nedir? ASMR deneylerinin ortaya koyduğu ilginç sonuçlar.
  • Tatilde güneşten korunma: 12-55 yaş arası tatilcilerdeki tatilde güneşten korunma davranışları araştırmasının sonuçlar ve uzun süreli güneşe maruz kalmanın sağlığa zararları.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir