Irak’ta koalisyon güçlerine ait üsse saldırı: 1 yaralı

Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırılar devam ediyor. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin Askeri Sözcüsü General Yahya Resul, bugün Irak’ın batısında yer alan Anbar ilinde ABD öncülüğündeki terör örgütü IŞİD karşıtı koalisyon güçlerine ait Ayn el-Esad Askeri Hava Üssü’ne düzenlenen füze saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Ayn el-Esad üssündeki Cezire Operasyon Komutanlığına bağlı 29. Tugay 7. Tümen karargahı yakınına birkaç füzenin düştüğünü belirten General Yahya Resul, saldırı soncu 1 askerin yaralandığını ve 29. Tugay karargahında hasarın meydana geldiği kaydetti.

Söz konusu üssün içinde Irak ordusuna ait karargahın yanı sıra askeri eğitim merkezinin de bulunduğunu aktaran Resul, saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için araştırmaların başlatıldığını söyledi.

Öte yandan Irak basını adını açıklamadığı ABD’li askeri bir yetkiliye dayandırdığı bir haberde, Ayn el-Esad üssünü hedef alan saldırıda bazı ABD askerlerinin hafif yaralandığı belirtildi.

İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana ABD ve koalisyon güçlerine yönelik saldırılar arttı. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, Ekim ayından bu yana Irak ve Suriye’de konuşlu bulunan ABD ve koalisyon güçlerine yönelik 140’dan fazla saldırı düzenlendiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir