Yatmadan önceki rutinimiz! Battaniyesiz uyuduğumuzda vücudumuza neler olur?

1. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

Kendinizi bir battaniyeye sarmanın rahat ve sıcak olduğuna şüphe yok ancak battaniye olmadan uyumak aslında birkaç kilo vermeye yardımcı oluyor. Çünkü daha serin koşullarda uyumak metabolizmayı hızlandırıp, “iyi” kahverengi yağ miktarını artırıyor. Kahverengi yağ terimi her ne kadar kulağa çekici gelmese de aslında kalorileri daha hızlı yakmanızı sağlıyor ve vücudun fazla kan şekerinden kurtulmasına yardımcı oluyor.

2. UYKUYA DAHA ÇABUK DALMAYI SAĞLIYOR

Dışarısı soğumaya başladıkça kendimize birkaç battaniye örtme isteği duyuyoruz. Ancak daha düşük sıcaklıklar aslında uyku şeklini etkiliyor ve uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Uykuya dalmadan yaklaşık 60 ila 90 dakika önce vücut sıcaklığı düşmeye başlıyor. Bu süre zarfında ortam çok sıcaksa vücudunuz sıcaklığı düzenlemeye çalışırken daha fazla enerji harcıyor. Bu da daha uzun süre uyanık kalmanıza neden oluyor.

3. UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Eğer gece yarısı uyanıp battaniyenizden kurtulmak istediğinizi hissettiyseniz, bunun aslında bilimsel bir açıklaması var. Geceleri daha düşük sıcaklıklar daha iyi uyumaya yardımcı oluyor ve eğer hava çok ısınırsa uykuyu bölebiliyor. Mükemmel uyku sıcaklığı 15 ila 20 santigrat derece arasında bulunuyor. Daha yüksek sıcaklıklar hızlı göz hareketi aşamanızı bozabiliyor ve yeterince uyuduğunuzu düşünseniz bile yorgun uyanmanıza neden olabiliyor.

4. CİLT İÇİN DAHA FAYDALI

Kalın yünlü battaniyeler ısıyı vücudunuzun etrafında hapsedebilir ve uykunuzu bölmenin yanı sıra ter sivilceleri adı verilen belirli bir tür sivilceye eden olabilir. Sentetik kumaşlardan yapılan kalın, ağır battaniyeler vücudunuzun ısısını düzenlemesine izin vermez ve terlemeye neden olabilir. Ter, ısı ve sürtünmeyle birleştiğinde gözeneklerinizi tıkayabilir ve bu da sivilceye yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir