Kılıçdaroğlu iktidar olursa… Milli Gazete umudunu yazdı: CHP damarı

Ekrem Şama’nn imzasını taşıyan ve bugün Milli Gazete’de yayınlanan köşe yazısının tamamı şu şekilde:

KILIÇDAROĞLU’NUN CHP DAMARI

Bugün biraz değişik takılalım mı?

14 Mayıs 2023 seçimlerinin ertesi gününü, geleceğe perspektif tutarak ve içine de birazcık kara mizah katarak tahmin etmeye, yani fütürolojik düşünceler üretmeye çalışalım mı?

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu seçimi kazanıp Cumhurbaşkanlığı makamına oturmuş. İçindeki CHP’lilik damarı küt küt atıyormuş. Bu damarın gereklerini yapmak ve icraatlarına partisinin damgasını vurmak istiyormuş.

Hemen kurmaylarını toplamış, “İlk icraat olarak neleri yaparlarsa tabanlarına CHP mesajı verebilirler” konusunu müzakereye açmış.

Heyetten birisi söz isteyerek demiş ki:

-Sayın Cumhurbaşkanım, biz heykel kültürü olan bir partiyiz. Hemen her yere heykeller inşa etmekle işe başlayalım.

Kurmay heyet müzakereye başlamış:

-Arkadaşlar bizden önceki iktidar heykelcilikte bizi fersah fersah ileri geçti. Yüzlerce milyon dolarları heykelciliğe harcadılar. Öyle küçük büst falan da değil, devasa dinozor heykelleri. Heykelden abideler yaptılar. Bizim şimdi heykel yapımı ile icraata başlamamız çok cılız kalır. Onları geride bırakamayız. Bence başka şeylerle işe başlayalım. Mesela laikliği gündem yapalım. Hani sloganlarımızda vardı ya, “Türkiye laiktir, laik kalacak!”

-Ne diyorsun sen arkadaş? Bizden öncekiler bırakın Türkiye’nin laik kalmasını, tüm İslam devletlerinin de laik olmasını ve laiklik modeli ile yönetilmesini bizzat en yüksek perdeden önermediler mi? Mısır’ın Tunus’un ve diğer devletlerin yetkililerine bizzat teklif ettiler. Şimdi bizim laikliği gündeme taşımamız hiç ses getirmeyeceği gibi, bizimle alay edilmesine de sebep olur! Fikrimi söyleyeyim, İslam Dini’ni tartışmaya açalım ve ses getirecek eleştirilerimizi gündem yapmakla işe başlayalım.

-Dur bakalım arkadaşım! 1400 sene önceki İslam hükümlerinin bu güne uygulanamayacağını, bunların güncellenmesi gerekeceğini, bizden önce gündem yaptılar zaten. Bizim söyleyeceklerimiz sinek vızıltısı gibi kalır. Hatırlayın Kur’an ile “makara” geçenler, kadın erkek karışık olarak camilerde namaz kılmaya kalkışanlar, dinler arası diyalog adı altında bizim hayalimize bile gelmeyen konuları işleyenler… İslam Dini’ni bizden önce yıllarca gündem yaptılar, dejenere çalışmaları gerçekleştirdiler.

Peygamberle alay edenleri bağrına basan Rasmussen bunların oyları ile iki dönem NATO genel sekreteri yapılmadı mı? Dini konuları gündem yapmamız hiç ses getirmez. Benim önerim alkol tüketimini artırmak, kumarı yaygınlaştırmak, zinayı çoğaltmak, fuhşu meşrulaştırmak için flaş planlar açıklayarak ortalığı ayağa kaldıralım…

-Güldürmeyin beni arkadaşlar! Bizden önce alkol fabrikalarını hem en az 10 kat artırdılar. Hem alkol tüketimi kat kat fazlalaştı. Bunu bizzat iktidarın adamları açıkladılar. Kumar diyorsunuz, devlet eliyle oynatılan kumar bizden önceki dönemde o kadar yaygınlaştı ki, çocuklar bile oynayabiliyor. Zina serbest hale zaten getirildi. Fuhuş alenen yapılıyor zaten. Caddelerde, parklarda, kumsallarda bu işler herkesin gözü önünde işleniyor. İşin enteresan tarafı, dinine çok bağlı olan halk bu işlere normal imiş gibi bakmaya o kadar alıştırıldı ki, gıkları çıkmaz hale geldi. Arkadaşlara şaşıyorum, sanki Türkiye’nin ne hale getirildiğini görmezden, bilmezden gelip, bayatlamış önerileri dillendiriyorlar. Gerçekten şaşkınım. Olaylara iyi bakın arkadaşlar, bizim bırakın yapmayı, hayal dahi edemeyeceğimiz bu tür icraatlar AKP döneminde hayata zaten geçirilmiş durumda. Bakın en hassas bir konu olan türban yasağını ağzıma bile alamıyorum. Çünkü geçen yıl bizzat CHP olarak başörtüsü ile ilgili yasal güvence için biz teklif verdik. Şimdi bu konuyu kaşıma gibi bir ikiyüzlülüğe düşemeyiz.

Derken!..

Yeni Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu masaya bir yumruk vurarak:

-Yeter, yeter! Sizlerin bana göstereceği yol ve öneriniz yok. CHP zihniyetimizle ilgili yaptığınız ve yapabileceğiniz önerileri zaten geride bıraktığımız iktidar yapmış. Bizim şeflik döneminde uyguladığımız valilerin il başkanlarının talimatıyla yürümeleri gibi… Hem de bizim yapabileceğimizden çok fazlasını. Ben en iyisi yol haritamızı Bilge Başkan olan yardımcım Temel Karamollaoğlu, namı diğer Bay Temel ile istişare edeyim. Yeni fikirleri hep onun önerisi ile benimsiyorum. Mesela helalleşme, mesela başörtüsü, mesela hak batıl kavramları, ahlak ve maneviyat konuları, sanayi, tarım ve hayvancılık için acil atılacak adımlar. Sanırım geçmiş iktidarın tahribatlarını onararak işe başlamak atabileceğimiz en iyi ilk adımlar olacaktır.

Toplantı bitmiştir!..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir