Antik Yunanlılar Bizi Yapay Zeka Hakkında Uyarmaya Çalışmış Olabilir mi?

Yapay zeka günümüzün ayrılmaz bir parçası olmaya başlamışken akla gelen en büyük soru gelecekte getirebileceği tehlikeler oluyor. Antik Yunanlılar ise zamanından çok ilerisini görerek bize birçok uyarı yapmıştı. Peki, ne demişlerdi tam olarak?

Kaynak: https://www.thecollector.com/ancient-…

Günümüzde yapay zeka hayatımınız her köşesinde yer bulmaya başladı. Örneğin ChatGPT kullanarak kitap yazanlardan DALL-E ile sanatçı olanlara kadar dünya birçok başarı hikayesi ile dolu.

Başta bu hikayeler her ne kadar etkileyici gelse bile yapay zeka tarafından yönetilen bir dünyada yaşama düşüncesi ürkütücü.

Antik Yunanlılar ise robotların ve yapay zekanın tehkilesini öncesinden görüp bize uyarmaya çalışmış olabilirler mi? Her ne kadar Antik Yunanlıların ChatGPT gibi büyüleyici uygulamalara erişimi olmasa da hikaylerinde sıkça benzeri tehlikelerden bahsetmişlerdi.

Örneğin hepimizin bildiği Pandora’nın Kutusu hikayesi bize robotların tehlikelerini anlatıyor olabilir mi?

Efsaneye göre Olimpos Dağı’nın tanrıları insanlardan ve Prometheus’tan intikam almak için Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a Pandora isimli yapay bir kadın hediye ederler.

Pandora ise bir hata yaparak Pandora’nın Kutusu’nu açar ve bütün kötülükleri dünyaya salar. Bu efsane günümüz insanlarını robotların varlığından uyarmak için yazılmış olabilir mi?

Bir diğer örnek ise Talos Efsanesi. Efsaneye göre Talos, Tanrı Hephaestus tarafından Girit Adası’nı koruması için yaratılmıştı. Bu robot o kadar hızlı ve güçlüydü ki adayı günde 3 kez gezer ve yakınına yaklaşan gemilere büyük kayalar fırlatırdı.

Bu hikaye ise bize, Antik Yunanlıların robot benzeri varlıklara olan bakış açısına ve inançlarına dair bir fikir verir ve robotların geleceğine dair bir öngörü sunar.

Listemizdeki son efsane ise Pygmalion Efsanesi. Bu efsaneye göre bir heykeltıraş, eserlerine çok düşkündür ve sonunda “mükemmel kadın” heykelini yaratır. Afrodit, sanatçının dileklerini kabul eder ve heykeli gerçek bir kadına dönüştürür.

Heykel ve heykeltıraş evlenir ve beraber çocukları olur. Peki, Yunanlıların insanlığın geleceğini görmüş olması mümkün mü? Gelecekte robotlar ile evlilik mümkün olacak mı?

Yapay zeka’nın dünyayı ele geçirmesi günümüzde mümkün gözükmese bile insanlık tarihi boyunca konuşulan bir teori olduğu belli.

Peki, Yapay zeka hakkında sizin düşünceleriniz neler? Antik Yunanlılar insanlığın ve robotların geleceğini mi görmüştü? Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir